مدیریت و اخلاق
دنیا امروزنیازمند مدیران با اخلاق است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


اگر می‌خواهید در اوج بمانید، باید به همان اندازه سخت‌تر كار كنید.

مدیر وبلاگ : دکتر بهرام جاویدی نژاد

 

 

 

کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود :

 

مجله علمی ایلیاد - براساس تحقیقات جدید مرکز تحقیقات سرطان هاچینسون، کار شیفت شب مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای  ناشی از فرآیندهای سلولی عادی می‌گیرد. این مطالعه نشان می‌دهد که شیفت شب باعث کاهش میزان بازسازی آسیب‌های «8OH-dG» در مولکول دی‌ان‌ای می‌شود. سرکوب ملاتونین به دلیل انجام کار شیفت شب عامل احتمالی این اختلال فرض شده است.

تحقیقات قبلی درباره‌ گروهی متشکل از ۲۲۳ کارمند شیفت شب نشان داد که خواب روزانه با میزان پایین فرآورده‌ای شیمیایی به‌نام «هیدروکسى دئوکسى گوئانوسین-۸» در ادرار انسان ارتباط دارد. این ماده یکی از فرآورده‌های بازسازی بافت دی‌ان‌ای است. با این شرایط، ظرفیت بدن برای بازسازی آسیب سلولی دچار کاهش می‌شود. یافته‌های تحقیق این نتیجه را در پی داشت که سرکوب تولید ملاتونین (هورمون خواب) در طول خواب روزانه، عامل کلیدی این اختلاف بوده است. «فرد هاچ» واگیرشناس، دکتر «پروین بهاتى» و همکارانش به اندازه‌گیری میزان 8OH-dG در نمونه‌های ادرار ۵۰ کارمند شیفت شب پرداختند تا ببینند آیا میزان پایین این ماده در کارمندان شیفت شب هم وجود دارد یا خیر؟ این ۵۰ نفر  بیشترین ناهم‌خوانی را در میزان ملاتونین میان خواب شبانه و کار شبانه داشتند.

تجزیه و تحلیل نمونه‌های ادرار حاکی از آن است که میزان ملاتونین زمانی بسیار پایین بود که نمونه‌های ادرار در طی شیفت شب تهیه شده بودند. پس از در نظر گرفتن عوامل موثر از قبیل مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مدت زمان پایین خواب به میزان میانگین پنج و نیم ساعت در روز بعد از شیفت شب، میزان 8OH-dG فقط ۲۰ درصد در مقایسه با خواب عادی شبانه بود.

دکتر بهاتى و همکارانش گفتند: «انتظار می‌رود مسیر ویژه‌ای به‌نام تعمیر برش نوکلئوتیدى در تعمیر آسیب دی‌ان‌ای ناشی از رادیکال‌های آزاد اکسیژن نقش داشته باشد. این رادیکال‌ها در حین فعالیت سلولی عادی تولید می‌شوند.» براساس تحقیقات، تولید ملاتونین باعث افزایش فعالیت ژن‌های دخیل در مسیر NER می‌گردد.

محققان افزودند: «ما مطالعه‌ای مشاهده‌محور انجام داده‌ایم، پس نباید هیچ نتیجه‌گیری قطعی در خصوص علت و معلول ارائه شود؛ علاوه بر این، بیشتر شرکت‌کنندگان مطالعه، سفید پوست بودند که در مراکز مراقبت‌های پزشکی مشغول به فعالیت بودند. آنان در رده‌ی سنی مشابه‌ای هم قرار داشتند، پس نمی‌توان نتایج را به عموم افراد تعمیم داد. ما قادر به جمع‌آوری داده درباره‌ی الگوهای رژیمی شرکت‌کنندگان و میزان آنتى اکسیدان آن‌ها نبودیم. در حالی‌که این دو عامل می‌توانند تاثیرگذار ظاهر شوند. نتایج ما نشان می‌دهد که در مقایسه با خواب شبانه، کاهش تولید ملاتونین در میان کارمندان شیفت شب در حین کار شبانه با کاهش چشم‌گیر دفع 8OH-dG از ادرار رابطه دارد. پس ظرفیت بدن برای بهبود آسیب دی‌ان‌ای به دلیل میزان ناکافی ملاتونین با کاهش مواجه شده و آسیب زیادی به دی‌ان‌ای وارد می‌شود. اگر چنین اثراتی به تایید برسند، مکمل ملاتونین باید به‌عنوان راهبردی به منظور کاهش آسیب دی‌ان‌ای در میان کارمندان شیفت شب در نظر گرفته شود.

این یافته‌ها در مجله‌ی Occupational and Environmental Medicine منتشر شده است.

نوشته: SciNews

ترجمه: منصور نقی لو - مجله علمی ایلیاد

منبع: sci-news.com

 


نوع مطلب : روانشانسی، 
برچسب ها : کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود،
لینک های مرتبط :
اتنا جاویدی نژاد
جمعه 22 تیر 1397
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تاریخ روز
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic